מגילת עצמאות

נציבות תלונות

 


 


"אני מחכה שהמסך יירד. לא תשמעו ממני, לא תראו אותי"
אהרן ברק, נשיא בית המשפט העליון, התארח באחרונה במועצה הארצית בלשכת עוה"ד. זו היתה שיחה בלתי פורמלית בהחלט - שמובאת כאן לראשונה
הדס מגן
11/07/2002 13:38:00


 

 
לא בכל יום מזדמן לשמוע את נשיא בית המשפט העליון, מדבר בגילוי לב כה רב, על כל דבר כמעט הנוגע למערכת בתי המשפט ולעבודתו שלו - הפורמלית והלא פורמלית. חברי המועצה הארצית של לשכת עוה"ד, זכו בהזדמנות הזו, בעת שברק התארח אצלם, לפני כשבועיים, לשיחה בלתי פורמלית בהחלט. הנה כמה מדבריו של הנשיא.

על עבודתם של שופטי ישראל: "השופטים שלנו במדינת ישראל עובדים יותר קשה מאחיהם במדינות הדמוקרטיות האחרות. אני משווה איך שופטים עובדים בארה"ב, גם שופטים פדרליים וגם ב'סטייטס'. אני משווה איך שופטים עובדים בצרפת, באיטליה, באנגליה, בספרד. בכל המדינות האלה יש לי חברים. בעיקר השופטים בבתי המשפט העליונים, בכלל עושים חיים שם. מספר התיקים שם הוא זניח בהשוואה למספר התיקים אצלנו. אצלנו, המצב הוא כזה, שככל שאתה עולה בדרגה כך העומס עליך הוא יותר גדול. יושבים אצלנו השופטים בפועל. הם לא מאמינים למה שקורה. הם לא מאמינים שמשמונה בבוקר עד שמונה בערב המסכנים יושבים יום יום. ואנחנו כרגע 'מנצלים' אותם, אם מותר לומר כך. אין להשוות את העבודה הקשה שעובדים אצלנו לעומת המצב בבתי משפט אחרים בעולם המערבי.

"הלחץ עלי מהשופטים שלי הוא אדיר: אין לנו כוח, אין לנו כוח לשמוע את המסה הזאת של התיקים. ואני מעביד אותם בפרך ואת עצמי. יש גבול. יש רגע מסויים שהסוס נגמר ולא יכול לסחוב יותר. הרפורמה לא תפתור את הבעייה של בית המשפט העליון, אבל היא איכשהו תקל על הבעיה של בית המשפט העליון.

"אני לא רוצה להפוך לא לבית לורדים, לא לבית משפט עליון אמריקני ולא לבית משפט עליון קנדי או אוסטרלי. זה רחוק מזה. זה כבר יהיה אחריי ואולי גם אחרי מי שיבוא אחריי. אלה הם שינויים מרחיקי לכת. כל מה שאני רוצה הוא שבמקום 5,000 תיקים יהיו 2,000 תיקים או 2,500 תיקים".

על הצעתו בדבר זהות האומבודסמן: "תגידו לי, מה רע אם ניקח את יצחק זמיר? הוא פרופסור למשפטים. הוא היה היועץ המשפטי לממשלה. הוא היה שופט. הוא מכיר את המערכת מבפנים ומכל הצדדים. נעשה אותו לאומבודסמן".

על אופן קבלת ההחלטות בוועדה לבחירת שופטים: "אם שר המשפטים רוצה לדבר איתי לפני ישיבת עבודה, אנחנו מקיימים בינינו דיון ובדרך כלל יש בינינו הסכמה, ואם אין הסכמה, יש הסכמה על מה אנחנו לא מסכימים. אגב, גם עם שני החברים שלי מבית המשפט העליון אני עושה אותו דבר. אני כן מקיים איתם פעם או פעמיים דיון כזה. ולא תמיד יש הסכמה בינינו... נכון הוא שאני לא רץ אחרי אנשים ואומר: תבואו לדבר. אני לא עושה את זה. אבל למי שרוצה לדבר איתי - הדלת פתוחה... מה היתה ה'טרגדיה' בתקופה הישנה? הטרגדיה היתה שלא היה לנו שיתוף פעולה עם עורכי הדין, ששני עורכי הדין לא הלכו איתנו וכל מה שהיה לי זה שלושה שופטים. היה לי את אמנון רובינשטיין שבדרך כלל משתף איתנו פעולה חוץ מאותם המקרים שלא, אבל ברוב המקרים אנחנו שידרנו על גל אחד. אחר כך היו 4 האחרים, והקול המכריע היה לצחי הנגבי, שר המשפטים. וזה לא טוב. זה לא טוב למערכת.

"התמזל לי המזל שהיתה לי לשון משותפת עם צחי הנגבי. לא תמיד הסכמנו. היו מקרים שאני ויתרתי לו והיו מקרים שהוא ויתר לי. כך זה עבד... אני אף פעם לא עושה 'שירקעס' עם אף אחד. אני לא אומר: אתה תצביע בשביל זה, אני אצביע בשביל זה. זאת לא השיטה. לכן, אני בא לוועדה והכל פתוח. לפעמים גם אני, כל שלושת השופטים וגם נציגי הלשכה, או לפחות אחד, נשארים במיעוט. ולא פעם נשארנו במיעוט בהצבעות. מה אני יכול לעשות? לכן אני חוזר ואומר: הדלת פתוחה ואם שני נציגי הלשכה ירצו לבוא ולדבר, אני יותר מאשר אשמח. יותר מאשר אתם רוצים לדבר איתי אני רוצה לדבר איתכם, בעיקר לגבי מינויים בשלום, משום ששם אלה מינויים של עורכי דין ושם באמת אתם מכירים את הדברים".

ברק על יחסיו עם הליכודניקים: "אגמור את הרפורמה ואני מבטיח לכם שאתחיל בזה (עצמאות מערכת המשפט). אני רוצה לומר לכם שבעניין הזה היתה לי הבנה עם נתניהו. העליתי בפניו את כל הנקודות ואני רוצה לומר לכם שהוא היה בסדר גמור בדברים האלה. אין לי שום ביקורת עליו. הוא הבטיח לתמוך בעצמאות של מערכת בתי המשפט וסיכמנו לוח זמנים בעניין הזה. אחרי הרפורמה תבוא עצמאות בתי המשפט".

בהמשך, כשדיבר על המשוב, והפציר בראש הלשכה, עו"ד שלמה כהן, שלא לפרסמו, אמר לו: ד"ר שלמה כהן, איך אמר שמיר לאברשה שריר? אברשה, חזור הבייתה. שלמה, חזור הביתה. קום בק".

בנקודה זו העיר חבר הוועד המרכזי, עו"ד יראון פסטינגר, שכל הדוגמאות של ברק, הן על ליכודניקים. "קודם על נתניהו. עכשיו על אברשה ושמיר". ברק השיב: "הם החברים הכי טובים שלי... סומ אוף מיי בסט פרנדס הם מהליכוד".

בהתייחסו למינויים לבית המשפט העליון, אמר ברק, כי פעם היתה לו שיחה קשה עם אחד השופטים שכבר נפטרו, שמונה לתקופה קצרה מאוד לעליון. ברק: "ישבנו ביחד בהרכב ואמרתי לו: תשמע, יש פה פסק דין של לנדוי. אני חושב שצריך לבטל אותו. והוא אמר: 'אני אבטל פסק דין של לנדוי? פורגט אבאוט איט'. אני רוצה למנות שופטים, שכשיבוא מישהו ויגיד: צריך לבטל פסק דין של ברק, הם יגידו: אין בעיה. בואו נבדוק. אבל כדי שתהיה לך העוצמה הזו לבטל פסק דין של לנדוי, אתה צריך לשבת כמה שנים בבית המשפט העליון. עד שאתה מצליח להבין את זה - זה לוקח כמה שנים. לפי דעתי, 5 שנים זה ממש המינימום ההכרחי".

על תחושותיו הקשות בעקבות האמירה "חבר מביא חבר", המתייחסת למינויים לבית המשפט העליון: "אם יש לי שופט בפועל שעל כל מה שאני אומר הוא אומר כן, הוא לא ראוי בכלל בשבילי. לכן, נפגעתי כל כך, עד עמקי נשמתי, כשהיה מי שאמר: חבר מביא חבר. חשין הוא חבר מביא חבר? תגידו לי. אנגלרד זה חבר מביא חבר? זמיר זה חבר מביא חבר? כולם חברים שלי, זה נכון. איך אפשר שהם לא יהיו חברים שלי בשכבה הזאת? נכון שהם חברים שלי. אבל אני מביא אותם משום שחבר מביא חבר? הצבעתי עבורם משום שידעתי שהם לא מסכימים. חשין היה מישנה שלי כשהייתי יועץ משפטי לממשלה. אני יודע את העמדות שלו בדיוק. אני יודע שיש אי הסכמה בינינו בדברים המרכזיים ביותר שנוגעים לשיפוט, על זכויות אדם, על שפיטות, על כל דבר שאתם רוצים יש בינינו אי הסכמה גמורה. אני נלחמתי להביא אותו. אני רוצה להביא 'יס-מנים'? בית המשפט יותר מדי יקר לי כדי שארצה זאת. אני רוצה פלורליזם בבית המשפט, דיעות שונות, אבל אנשים שעומדים על דעתם, שמתווכחים, שיש עם מי לדבר.

על אופי יחסיו הרצויים עם הלשכה: "אני בהחלט רוצה לבוא איתכם בדברים. אני רוצה שתהיינה הסכמות בינינו במה שאפשר; במה שאי אפשר - אי אפשר. אין 'קניעפלעך'. הכל ענייני".

ולסיום, אמר שהוא נלחם על נושא המשוב עבור שופטי השלום: "אני לא מחפש קריירה אחרת שזה יפריע לי. כשמינו אותי כיועץ המשפטי לממשלה, מוכר הפיסטוקים אמר לי: תשמע, כל הכבוד, עוד תהיה חבר כנסת. לכן, לי זה כבר לא משנה. גם לשופטים של בית המשפט העליון זה לא משנה... נשארו לי 4 שנים. איך אמר מייג'ר? כשהמסך יורד, צריך לרדת מהבמה. אני מחכה לרגע הזה שהמסך יירד וארד מהבמה. לא תשמעו ממני, לא תראו אותי".

מ"מ ראש הלשכה, עו"ד שי סגל, העיר: "קשה לי להאמין". אך ברק התעקש: "אנו נראה", אמר. 

 

Hit Counter