מגילת עצמאות

נציבות תלונות

 


 

 
 
בכירים בקהילה המשפטית: השופטים מנסים להתחמק מכל ביקורת עליהם
כעס בלשכת עוה"ד על טירפוד הצעת החוק להקמת נציב תלונות ציבור במערכת המשפט בידי השופטים
הדס מגן
03/06/2002 13:59:00


 

 
ביקורת רחבה בקהילה המשפטית, על עיכוב הצעת החוק למינוי נציב תלונות ציבור נגד שופטים, בלחצם של שופטי בית המשפט העליון, תיאודור אור ומישאל חשין.

העיכוב בא לאחר שהשופטים ציינו כל העת, כי הם תומכים בהפעלת ביקורת על השופטים, וכי הדבר יכול להיעשות באמצעות הקמת נציב תלונות ציבור. כעת נראה, טוענים גורמים משפטיים, שהשופטים מנסים להתחמק מהביקורת.

חבר הוועד המרכזי בלשכת עוה"ד, יראון פסטינגר, אמר: "זה סקנדל. העמדה שלהם היתה שהם תומכים. את ההתנגדות שלהם למשוב השופטים, הם נימקו בכך שהם הולכים להקים נציבות תלונות ציבור שמייתרת את הצורך במשוב.

"עכשיו מבינים, שהם לא מעוניינים לא במשוב ולא בנציבות תלונות ציבור. אז איזו ביקורת ציבורית תהיה על מערכת בתי המשפט?"

בעקבות הצעת החוק של ח"כ יוסי פריצקי (שינוי) בעניין הקמת הנציבות, הוקמה ועדה בה השתתפו אור וחשין, מנהל בתי המשפט, דן ארבל, ויו"ר נציגות השופטים הארצית, נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, מיכה לינדנשטראוס. הוועדה הכניסה שינויים שונים בהצעת החוק, ואולם לא דובר על האפשרות שהצעת החוק תעוכב.

הנהלת בתי המשפט מסרה בתגובה: "השופטים אור וחשין התבקשו לבדוק את ההצעה להקים אומבודסמן לשופטים של מערכת המשפט ולחוות דעתם על ההצעה. השופטים בחנו את ההצעה מכל צדדיה.

"דעתם היתה, וכך היא כיום, כי עד שמחוקקים חוק לעניינו של אומבודסמן לשופטים של מערכת בתי המשפט, נכון וראוי להקים מערכת פנימית לבחינת תלונות נגד שופטים, ובעקבות לקחים שהופקו מפעילותה של מערכת זו להחליט, או שלא להחליט, על כינונו של אומבודסמן על-פי חוק. דעתם הובאה, בין היתר, לידיעתו של פריצקי".


 

 

Hit Counter