מגילת עצמאות

נציבות תלונות

 


 

שתי שופטות נכשלו = או הוכשלו

לבהר-שרון חזקה ממלכה אביברות לבהר-שרון עוזבת את הנהלת בתי המשפט
לאחר שהתקשתה במילוי תפקידה, בגלל הקשיים שהערימו הנשיאים ובגלל יחסיה העכורים (כך על פי השמועות) עם מנהל בתי המשפט דן ארבל
הדס מגן
15/07/2002 15:35:00


 

 
לפני כשנה, מונתה אחר כבוד השופטת רות לבהר-שרון, לתפקיד חדש בהנהלת בתי המשפט: האחראית על המנ"ת. לבהר-שרון שימשה בתפקידה האחרון כשופטת בפועל בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, והיתה מועמדת להתמנות כשופטת מחוזית. כפיצוי, היא קיבלה את תפקיד האחראית על המנ"ת ואף הוענק לה מעמד של נשיאת בית משפט שלום.

התפקיד אותו מילאה היה שידרוג של תפקיד קודם. קודמתה, השופטת מלכה אביב, כיהנה בתפקיד האחראית על מחלקת המחקר. אביב והנהלת בתי המשפט נפרדו זו מזו בטונים צורמים.

לבהר-שרון נכנסה לעבודה, ומהר מאוד גילתה, שזה לא "פיקניק". היא התקשתה להשיג נתונים לגבי חלק מבתי המשפט, בעיקר בתי משפט השלום בתל-אביב והמרכז. הסיבה לכך, היא שנשיאי בתי המשפט הללו - עדנה בקנשטיין ויהודה פרגו, נתנו הוראה לשופטים, שלא לדבר עם לבהר-שרון באופן עצמאי. כתוצאה מכך, התקשתה לבהר-שרון בעבודתה, וגם הגיבוי המיוחל מנשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, לא הגיע.

לבהר-שרון קיבלה חדר בקומפלקס החדרים של מנהל בתי המשפט, הנשיא דן ארבל, ומשם ניהלה את עבודתה. לפני מספר שבועות, הועברה לבהר-שרון לחדר אחר, בקצה השני של הקומה, וסמוך לחדרים בהם עובדים עובדי המחלקה שהיא עומדת בראשה.

השמועות אמרו, כי העברתה של לבהר-שרון, נבעה בין היתר מיחסים עכורים בינה לבין ארבל. בהנהלת בתי המשפט הכחישו, ואמרו כי הרבה יותר הגיוני שלבהר-שרון תשב ליד עובדיה, מאשר ליד ארבל, כאילו היתה מזכירה שלו או משהו דומה. הוכחשו גם שמועות שנפוצו באחרונה, בדבר מעברה האפשרי של לבהר-שרון לבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

והנה מתברר, כי לשמועות יש לעיתים רגליים. לבהר-שרון תעבור לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, על תקן של רשמת, ותהיה אחראית על המנ"ת בבית משפט זה.

דוברת בתי המשפט מסרה בתגובה: "היחסים בין השופט ארבל לבין השופטת שרון היו תמיד טובים ונשארו כך. לא היה כל חיכוך והשופטת שרון זכתה לגיבוי מלא בעבודתה. השופטת שרון מילאה את תפקיד מנהלת המנ"ת הארצי במשך שנה. התפקיד שמילאה הוא חדש ודרש הכנת דפוסי עבודה ונוהלים, בהם הושקעה עבודה רבה. היעדים שהציבה לעצמה הושגו ובראשם הטמעת שיטת המנ"ת בבתי המשפט בארץ, ופיתוח תוכנת מחשב חדשה התומכת בשיטה ומאפשרת קבלת נתונים לגבי כל תיק. התוכנה תותקן מיד לאחר הפגרה בבית משפט השלום בתל-אביב.

"לאחר תום שנה בעבודה מינהלית ונוכח ההחלטה (בחוק) להפעיל מנ"ת בכל בתי המשפט, הגיעה השופטת למסקנה, שהצעד הנכון והדרך היעילה ליישם את השיטות שנלמדו, היא להטמיען בעבודת שטח הלכה למעשה. לכן קיבלה על עצמה מינוי בפועל, בתפקיד האחראית על המנ"ת בבית המשפט המחוזי מהתאריך 1.9.02. לתפקיד ייבחר בקרוב מנהל חדש". 

 

Hit Counter