מגילת עצמאות

נציבות תלונות

 


 

 


ביהמ"ש העליון קיבל ערעור בתביעה נגד רשת שוקן: פרסמה כותרת נגועה בלשון הרע נגד הקבלן פלוס
מדובר בכתבה שפרסמה חלוץ באפריל 1994 תחת הכותרת - "משרד השיכון בודק חדשות שאמיליו פלוס גנב מיליוני שקלים מכספי המדינה"

שמואל דקלו 16/08/2001 18:41    פורסם בגלובס
בית המשפט העליון - בהרכב השופטים אהרון ברק, תיאודור אור ומישאל חשין - קיבל היום (ה') את ערעורו של קבלן הבניין אמיליו פלוס על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתביעתו נגד רשת שוקן בעילת לשון הרע. בית המשפט העליון קבע, כי המקומון 'שתי ערים' (שסיקר את הערים חולון ובת ים ולימים פוצל לשני עיתונים נפרדים) של הרשת פרסם כותרת לכתבה של העיתונאית דינה חלוץ, שהיתה נגועה בהוצאת לשון הרע נגד הקבלן. בית המשפט העליון הורה להחזיר את התיק לבית המשפט המחוזי בתל-אביב כדי לקבוע את סכום הפיצויים שיוטל על הרשת.

מדובר בכתבה שפרסמה חלוץ באפריל 1994 תחת הכותרת - "משרד השיכון בודק חדשות שאמיליו פלוס גנב מיליוני שקלים מכספי המדינה" .

הכותרת תפסה כחמישית משטח הכתבה, ובלשון פסק הדין נאמר שהודפסה ב"אותיות של קידוש הלבנה", בעוד הכתבה פורסמה באותיות קטנות "של טל ומטר". פלוס תבע את רשת שוקן על הוצאת דיבה, והתביעה התמקדה בכותרת הכתבה.

שופטת בית המשפט המחוזי הילה גרסטל קבעה, כי אמנם הכותרת מהווה לשון הרע, ובכל זאת זיכתה את הרשת, בנימוק כי עומדות למקומון ההגנות הראויות בעוולות של פרסום לשון הרע וכי הרשת עמדה בטענה של "אמת בפרסום", דהיינו שהדבר שפורסם היה אמת.

חשין, אשר כתב את פסק הדין, קבע כי הכותרת היא הוצאת לשון הרע וכי לרשת אין עומדת ההגנה הקבועה בחוק לשון הרע, שכן הכותרת אינה אמת. עוד קבע, כי משרד השיכון לא בדק חשד כאילו פלוס גנב מיליוני שקלים מכספי המדינה וכי כותבת הכתבה לא טרחה לאמת את הדברים עם משרד השיכון.

פלוס הודה, כי אמנם גרף ושלשל כספים לכיסו, אך טען שהיה זה בגדר המותר והחוקי והבהיר כי אינו לוקח כסף שחור ואינו חייב אגורה למס הכנסה, אלא הוא קונה ומוכר, וזה לגיטימי. חשין קבע, כי גריפה ושלשול כספים לכיס אינם שקולים לגניבה.

לדבריו, מה שנכתב בכותרת הכתבה אינו עולה בקנה אחד עם מה שנכתב בכתבה עצמה, ולכן הדיווח בכותרת אינו נכון ואינו הוגן אלא הוא דיווח שאיננו אמת. חשין קבע כי גם לפי כללי האתיקה העיתונאית, הפרו הכתבת והעיתון באופן בוטה את תקנות האתיקה, המחייבות כל עיתון ועיתונאי לבדוק לפני פרסום ידיעה את נכונותה עם מקור מהימן ולנקוט את הזהירות הראויה לפי נסיבות העניין.

לדבריו, בעניין זה לא נעשה הדבר המתבקש מאליו, שהוא לבקש את תגובת משרד השיכון, ומכאן שהפרסום נעשה שלא בתום לב, לא היה אמת וחרג מעבר לתחום הסבירות. השופט פסק אפוא, כי הכותרת היתה לא אובייקטיבית, לא הוגנת ולא אחראית וכן היתה מטעה ויצרה רושם לא נכון בלב הקורא. "לשון הכותרת היתה קשה ובוטה ולא סיפרה אמת לקוראים", כדברי השופט.

על רשת שוקן ועל הכתבת דינה חלוץ הוטלו 50 אלף שקל הוצאות משפט. (ע.א 5653/98).

 

Hit Counter