מגילת עצמאות

נציבות תלונות

 


 

 

חברת "פרי הגליל" ביקשה לאסור פנסיונר בגלל חוב של 659 שקל

ב-2004 הוצאו כ-120 אלף צווי מעצר לחייבים

מאת רותי סיני  פורסל בעתון  האינטרנט של הארץ 8.10.05


ליעקב ושמחה צ'יפרוט היתה חנות מכולת בבת-ים. בשנה שעברה החליטו השניים לפרוש. יעקב היה אז בן 68, חולה לב, שמחה צעירה יותר, חולה במחלת פרקים. הם הסדירו את ענייניהם, אך שכחו חוב לאחד הספקים - חברת "פרי הגליל". סכום החוב עמד על כ-1,500 שקל.

יום אחד הגיע מכתב מההוצאה לפועל, בו נדרשו לפרוע את החוב ולשלם 1,500 שקלים נוספים, בנוסף לריבית, הצמדה ושכר טרחה לעורך הדין של "פרי הגליל". צ'יפרוט התקשרה לעו"הד, הבטיחה לשלם החוב אך סירבה לשלם את הריבית ושכר הטרחה. בלית ברירה, נאלצו השניים להסכים לשלם את כל הסכום והושג הסכם תשלומים של 400 שקל בחודש.

לבני הזוג הונפקו שוברים והם החלו לשלם. "באחד הימים אנחנו יושבים בבית עם הילדים והנכדים ופתאום מגיע שוטר. אני שואלת אותו 'מה קרה' והוא אומר שיש לו פקודה לאסור את בעלי", מספרת צ'יפרוט. לא עזרו הסברי בני המשפחה שצ'יפרוט שילם ברצף כמעט את כל הסכום שהיה חייב, ואף חויב לשלם 180 שקל עבור פקודת המאסר נגדו.

ב-24 בנובמבר 2004, הובא צ'יפרוט בליווי שוטר בפני אראלה עפרון, רשמת ההוצאה לפועל בבית משפט השלום בת"א, בהתאם לפקודת המאסר נגדו. צ'יפרוט הסביר לרשמת שהוא ואשתו פנסיונרים שחיים מקצבת זקנה בסך 2,800 שקל ומשלמים 400 שקל בחודש ל"פרי הגליל". עפרון בדקה את התיק ולא רק אישרה את דבריו בדבר התשלומים, אלא שהתברר כי עליו לשלם רק 658.81 שקל. "נראה לי שלא היה מקום להוציא נגד החייב צו מאסר", כתבה וביטלה מיד את פקודת המאסר. היא גם כתבה שצ'יפרוט רשאי לבקש פטור מהאגרה שחויב לשלם. צ'יפרוט ניגש לאחד מאשנבי ההוצאה לפועל לבקש את סכום האגרה ששילם, אבל נאמר לו שעליו להגיש בקשה בכתב. בחוץ פגש עו"ד. מששמע את השתלשלות העניינים הציע לצ'יפרוט לתבוע את "פרי הגליל" על עוגמת הנפש.

"אנחנו לא עבריינים. אנחנו תמימים. העורך דין הזה כתב משהו על נייר, לקח מאתנו 400 שקל ואמר שנגיש תביעה על 16 אלף שקל", סיפרה. בני הזוג הגישו את התביעה בעצמם בביהמ"ש לתביעות קטנות, אבל עורך הדין דרש מהם תשלום נוסף. "ראינו שכל העניין לא בשבילנו, בגיל שלנו, והילדים שיכנעו אותנו לרדת מזה. כתבתי לבית המשפט שבגלל מצב הבריאות שלנו אנחנו מבקשים למשוך את התביעה". לדבריה, משכה את התביעה כשבוע לאחר שהוגשה.

בני הזוג היו משוכנעים שבכך תמה הפרשה. אלא שכעבור 3 חודשים קיבלו בדואר תביעה מ"פרי הגליל" על סכום של 2,925 שקל. מהתביעה, שהגיש עו"ד גבריאל שדה בשם פרי גליל ושיווק, מתברר כי החברה היא שדרשה מההוצאה לפועל להוציא את פקודת המאסר נגד צ'יפרוט, כדי לגבות את החוב.

שדה כתב בתביעתו כי לאחר שהחוב נפרע, הגיש הזוג צ'יפרוט תביעת סרק בה העלו "טענות משונות, בהעדר עילה שבדין, ללא כל בסיס ואף בהעדר סמכות מקומית". בני הזוג אמנם משכו את תביעתם, אבל עוד קודם לכן פרי הגליל נאלצה לשלם לעו"ד, 2,925 שקל כדי שיכין בקשה לדחיית התביעה על הסף וכתב הגנה, נכתב בתביעה. בנוסף לסכום זה, תובע שדה לשלם לו הוצאות משפט ושכר טרחה גם עבור תביעה זו, בצירוף מע"מ.

"על מה אתה לוקח 3,000 שקל? על כתיבת שני מכתבים? בגלל שאנחנו כאלה קטנים, אתם צריכים לנצל אותנו?", שאלה צ'יפרוט. "מה רוצים מהחיים שלנו?. אין לי שקל להוציא. שישימו אותי במעצר. כבר שילמנו 1,500 שקל מעבר למה שהיינו חייבים. מספיק".

משקיבלו את התביעה היו הזוג אובדי עצות. הם פנו למתנדבים של הל"ב - התנועה למלחמה בעוני, שמספקת ייעוץ וייצוג משפטי לחסרי אמצעים. שני סטודנטים למשפטים טיפלו במקרה, זוריק שיפמן ותמר מויסייב. שיפמן אמר שסכום ההוצאות שנתבע מוגזם, משום שלא מדובר בתביעות על ערך כספי גבוה ובדרך כלל לתובעים ולנתבעים בהליכים אין עו"ד.

לדעתו של עמית מור, ממלא מקום מנהל הל"ב, המקרה של בני הזוג משקף לא רק קהות חושים אלא גם את הקלות שבה אפשר להשיג פקודת מאסר נגד חייבים. ישראל היא אחת המדינות הבודדות בעולם המתועש המאפשרת מאסר חייבים. מערכת ההוצאה לפועל הגדילה כמעט פי שניים את מספר צווי המאסר שהוציאה לחייבים ב-4 השנים האחרונות: מ-68,687 בשנת 2000 ל-120,521 ב-2004. כמחצית פקודות המאסר הוצאו לאנשים שהחוב המקורי שלהם היה נמוך מ-10 אלפים שקל.זאב בירנבוים, מנכ"ל חברת "ויטה-פרי הגליל" אמר כי אלפי קמעונאים וחברות חייבים לחברה כספים, וזו נקלעה לחובות כבדים ונאלצה לפטר כמאה עובדים. "אין לנו ברירה אלא לתבוע חייבים. עם זאת, לפנים משורת הדין ובשל גילם המתקדם של בני הזוג צ'יפרוט וכמחווה בתקופת החגים, החלטתי להפעיל את סמכותי ולוותר על התביעה נגדם".

 
 
 

Hit Counter