מגילת עצמאות

נציבות תלונות

 


 

ללא כל תמורה


הדס מגן
11/01/01
 
הביוגרפיה של לויצקי מאכלסת גם פרק חגיגי ומיוחד למתן תודות. בשיר הלל מרשים במיוחד מתכבד השופט בעז אוקון, מקורבו של הנשיא ברק, שמונה באחרונה כרשם בית המשפט העליון.

לויצקי כותבת: "לשופט בעז אוקון, שברוב טובו תרם מכשרונו ומזמנו כדי שאוכל להתמודד טוב יותר גם עם ההיבטים המשפטיים שבספר, והוא עשה זאת במשך חודשים ארוכים וללא כל תמורה..."

אוקון, הנחשב כעילוי משפטי, שימש בעבר כיד ימינו של ראש משרד ש. הורוביץ, עו"ד אמנון גולדנברג. הקריירה השיפוטית שלו החלה אומנם רק בשנים האחרונות, אבל זה לא הפריע לו לזכות בקידום מטאורי: ב-96' התמנה כשופט בית משפט השלום בת"א ועסק בתביעות קטנות. זמן קצר לאחר-מכן קיבל תפקיד במחלקה לניתוב תיקים ולפני כשנה מונה כרשם בבית המשפט העליון. במסגרת תפקידו, הוא דן בקדמי משפט. וזו לא התחנה האחרונה: לא מכבר, קיבל מינוי של שופט מחוזי בפועל - מעמד בו לא זכו עד כה הרשמים בעליון - במסגרתו, הוא דן אחת לשבוע בתיקים בבית המשפט המחוזי בירושלים. גם העתיד של בן טיפוחיו של הנשיא נראה מבטיח: לא אחת מוזכר שמו כמי שימונה בבוא היום כשופט בבית המשפט העליון. אין ספק, יבול מזהיר לשופט טרי למדי.

אוקון מצידו לא נותר חייב: לפני כשנתיים, קיימה העמותה למשפט ציבורי את יום העיון השנתי שלה. האירוע התקיים במלון גלי כינרת טבריה. ערב הפתיחה אירח מעין עימות בין אהרן ברק לנשיאו לשעבר של בית המשפט העליון, משה לנדוי, הידוע כאחד המתנגדים לאקטיביזם השיפוטי עמו מזוהה הנשיא הנוכחי. בין קהל הנוכחים היו גם אוקון וחברו, עו"ד דורי קלגסבלד. בתום הרצאתם של ברק ולנדוי, קם אוקון, הפליג בשבחי ברק וביקר את לנדוי בסגנון חריף למדי. עד כדי כך ששופטת בית המשפט המחוזי, שרה סירוטה, מצאה לנכון לקום ולהעיר לו על אופן דיבורו. בהמשך הערב, קם לברק סניגור נוסף: עו"ד קלגסבלד. בתום דבריהם, אגב, שבו שני "שחקני החיזוק", לת"א. השאר, כנראה, לא היה מספיק מעניין.

בהנהלת בתי המשפט לא מתרגשים במיוחד מהמעורבות של אוקון בספר של לויצקי. "השופט אוקון", אומרים שם, "עבר בספר על החלקים המשפטיים בלבד. זאת, כטובה אישית למחברת, כפי שעשו אחרים וכפי שנוהג השופט אוקון בספרי משפט אחרים".

דוברת בתי המשפט, עו"ד תמר פול כהן, נשאלה מדוע קיבל אוקון מינוי של שופט מחוזי בפועל. תשובתה: "השופט אוקון קיבל מינוי בפועל, לאור כישוריו".

 

 

Hit Counter