מגילת עצמאות

נציבות תלונות

 


 

 

 

בדתה אונס ונשלחה למאסר
6 חודשי מאסר נגזרו על חיילת משוחררת, שטענה כי נאנסה ע"י קצין. כעת מחכים להחלטת בג"ץ
איתן רבין
25/10/2004
חיילת משוחררת שהגישה תלונת שווא על כך שנאנסה על ידי קצין ששירת בבסיסה, תיאלץ ככל הנראה לשלם מחיר כבד במיוחד על מעשיה, לאחר שבית דין צבאי גזר עליה חצי שנת מאסר בפועל, ושישה חודשי מאסר על תנאי.

 
הפרשה החלה כאשר החיילת, שיצאה עם קצין ששרת בבסיסה ואף קיימה איתו יחסי מין, סיפרה לקב"ן על מערכת היחסים. הקב"ן "החרוץ" ניגש מיד למשטרה הצבאית ודיווח כי החיילת נאנסה. חוקרי מצ"ח זימנו את החיילת לחקירה, במהלכה היא אישרה את דיווחו של הקב"ן. הקצין מצידו הכחיש מכל וכל את החשדות, וטען כי היחסים היו בהסכמה.
 
בהתחלה סרבו חוקרי מצ"ח לקבל את גרסתו של הקצין, והסתמכו בעיקר על עדויותיהן של חברותיה של החיילת, שחיזקו את טענותיה. ואולם ככל שהחקירה התקדמה החלו להתגלות בקיעים בעדותה של החיילת. בהמשך הוקלטה החיילת המתלוננת על ידי חוקרי מצ"ח, כשסיפרה כי שכבה בהסכמה עם הקצין.

בשלב מסוים אף כתבה החיילת המתלוננת מכתב לחוקרים, בו הודתה כי לא היה אונס. במקביל להחלטה לסגור את תיק החקירה נגד הקצין, החליטו במצ"ח להגיש כתב אישום חמור נגד החיילת, בגין התנהגות מבישה, קבלת דבר במרמה והאשמת שווא.

"להרוס תדמית"
לאחר משפט ממושך נמצאה החיילת אשמה ונגזר עליה עונש חמור במיוחד: שישה חודשי מאסר בפועל ושישה חודשי מאסר על תנאי. מדובר בעונש חמור, שנפסק על רקע ההטרדות המיניות בצה"ל.
 
בצה"ל מתייחסים בחומרה רבה להטרדות המיניות כלפי חיילות. בשנים האחרונות נחקרו עשרות קצינים ונגדים בגין תלונות של חיילות, שחלקן נמצאו מוצדקות וחלקן לא העלו ממצאים. גורם בפרקליטות הצבאית נימק את ההחלטה על העונש הכבד. "חיילת אחת יכולה להרוס תדמית של חיילות רבות שאכן הוטרדו מינית, ולכן העונש על תלונת שווא הוא בהתאם".
 
החיילת, ששוחררה בינתיים מצה"ל, ערערה לבית הדין הצבאי לערעורים, וסיפרה על נסיבות חייה הקשים. שופטי בית הדין הצבאי לערעורים לא התרשמו מתירוציה של המתלוננת ודחו את הערעור. "המערערת אומנם לא יזמה את הפנייה למצ"ח, אבל כשנפתחה חקירה היא לא חזרה בה מהתלונה, וסיפרה על אונס שלא היה ולא נברא", קבעו השופטים. בנוסף, קבעו השופטים, כי החיילת "ניסתה להשפיע על חברתה לשקר", והחליטו לדחות את הערעור.
 
פרקליטה של החיילת עתר לבג"ץ בבקשה לעכב את ביצוע העונש, ובית המשפט נעתר לבקשתה. כעת ממתינה החיילת המשוחררת לחסדי בג"ץ.  אם בקשתה תידחה, היא תאלץ לרצות את אחד העונשים החמורים שהוטלו על חיילת שטענה שנאנסה והסתבר כי שיקרה.

חני בלום מ"שדולת הגברים בישראל" אמרה בתגובה: "אסור שבג"ץ יהיה מפלטה של כל פושעת במדינת ישראל. נוכח המדיניות הסלחנית של מערכות החוק מול נשים המעלילות על גברים, הפכו תלונות הכזב לדרך קלה ובטוחה לפגוע באזרחים טובים וחפים מפשע. בית הדין הצבאי גזר על המעלילה עונש סביר, החמור הרבה פחות מהעונש שהקצין היה מרצה אילו הורשע בגין תלונתה".

 


פורסם בעיתון "מעריב" מיום ג, 24.8.04 

מקור: http://www.nrg.co.il/cgi-bin/nrgprint.pl?channel=channel_news

 

 

 

 

 

Hit Counter