מגילת עצמאות

נציבות תלונות

 


 

 

 

בלעדי לאתר "עניין מרכזי"י
ראש מח"ש יוחלף בקרוב
 הרקע: ביקורת נוקבת על מה שמצטייר כמחדלים בחקירת תלונות הציבור נגד שוטרים.
מאת רמי יצהר, "עניין מרכזי"
י


 
ראש הממשלה, אריאל שרון, סבור שהגיע הזמן לבצע "ריענון" במח"ש. שרון שוחח בנושא עם שר לביטחון הפנים,

 
גדעון עזרא, ושמע מפיו כי לדברי רבים, ביניהם בכירים ביותר במשרד המשפטים, הגיע הזמן "לרענן" את המחלקה לחקירת שוטרים במשרד המשפטים.

גם שרת המשפטים, ציפי לבני, אמרה באופן שהשתמע לשומעיה, כי לא היתה מתנגדת למהלך כזה, בעיקר אם היה מגיע מיוזמתו של שבירו.

המחלקה לחקירת שוטרים במשרד המשפטים, בראשה עומד עו"ד הרצל שבירו, איבדה את אימון חלק ניכר מהציבור בעקבות ההחלטה לסגור את תיקי החקירה ולא להמליץ להעמיד לדין איש בפרשת הריגתם של 13 אזרחים ערבים על ידי קציני משטרה במהלך אירועי אוקטובר 2000.

עוד קודם לכן ובמקביל, מוטחת ביקורת נוקבת, גם מצידם של גורמים בכירים על הנעשה ביחידה. לאחרונה פורסם כי רוב התלונות המגיעות למח"ש נגד שוטרים כלל אינן נחקרות. רק מעטות מגיעות לכלל נקיטת אמצעים כלשהם נגד מי שחרגו מפקודת המשטרה.

הביקורת הציבורית הגוברת והולכת היא שמח"ש מורכבת מלא מעט חוקרים שיש להם עבר משטרתי, המונע מהם את האובייקטיביות הנדרשת בביצוע חקירות.

האופן הבוטה שבו הציג שבירו את ההחלטות שלא להמליץ לפעול נגד הורגי הערבים, בניגוד להמלצות ועדת החקירה הממלכתית, ועדת אור, העצימה את היחס השלילי של הציבור נגד מח"ש.

גם אם אין כל הצדקה עניינית לדיעה השלילית הרווחת כיום נגד מח"ש, הדרגים הבכירים במשרד המשפטים, כמו גם הדרגים הפוליטיים, הגיעו למסקנה שיש מקום לשידוד מערכות ביחידה.

ל"עניין מרכזי" נודע כי מחפשים את הדרכים העדינות ככל האפשר להביא לשינויים פרסונאליים במצבת כוח האדם של המחלקה ובראשם הרצל שבירו.

צריך לציין כי נגד שבירו אין האשמות ספציפיות או צל צילו של חשד למעשים בלתי ראויים, אלא שההתנתהלות יוצרת אווירה של צורך בשינוי, בעיקר במקום שמראית העין היא החשובה לא פחות מהפעילות עצמה.

הגורם הבכיר אמר ל"עניין מרכזי" כי עדיף היה אילו שבירו היה מבין את המצב ומחליט בעצמו כי מיצה את עצמו ביחידה, והיה מבקש מיוזמתו לשחררו מהתפקיד, ואולם אם זה לא יקרה בקרוב יהיה צורך ליזום את המהלך.

עניין מרכזי.
 

 

 

 

 

Hit Counter