מגילת עצמאות

נציבות תלונות

 


 

 תפוצת נאטו


מנהל ביהמ"ש: הוצאנו מהמערכת שני שופטים שפיגרו במתן פס"ד
כמו כן הוזהרו 3 שופטים בשל התנהגות לא-נאותה; ארבל: אחד המוזהרים הוא טל שחר מהשלום בת"א

 פורסם בגלובס
הדס מגן 21/10/2001 18:21

 

שני שופטים הוצאו בשנים האחרונות ממערכת בתי המשפט בשל פיגור במתן פסקי דין.

הנהלת בתי המשפט ונשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, גם הזהירו 3 שופטים המכהנים כיום במערכת, בשל התנהגות לא נאותה באולם. כך אמר היום (א') מנהל בתי המשפט, השופט דן ארבל. ארבל אישר כי אחד השופטים שהוזהרו הוא שופט השלום בתל-אביב, טל שחר. לדבריו, יש לשוחח עם כל שופט המפגר במתן פסקי דין, ולשופטים כאלה לא ייקבעו תיקים חדשים.

ארבל הציג במסיבת עיתונאים נתונים על שינויים טכנולוגיים ומבניים שנועדו לשפר את תפקוד מערכת בתי המשפט. לדבריו, השינויים התחייבו מהעובדה שהמערכת היתה על סף קריסה, וזמן ההמתנה לתחילת דיון בתיק הגיע לפני השינויים עד לשלוש שנים מיום הגשת התיק. לעומת זאת, כיום זמן ההמתנה לתחילת דיון בתיק בבית משפט השלום עומד על כ-3 חודשים.

ארבל אמר כי רק כ-6%-5% מהתיקים בכל בתי המשפט מגיעים כיום לדיון: במחצית מהתיקים ניתן פסק דין בהעדר הגנה, והשאר מסתיימים בפשרות או נדונים מחוץ לכותלי בית המשפט.

לדברי ארבל, הקמת המנ"ת (מרכז לניתוב תיקים) הביאה לירידה ניכרת במלאי התיקים, וכיום מספר התיקים הנסגרים בבתי המשפט מדי שנה גדול ממספר התיקים הנפתחים. מהנתונים עולה כי מלאי התיקים אצל שופטי בית משפט השלום בירושלים, שבו לא מופעלת שיטת המנ"ת, גבוה בהרבה ממלאי התיקים אצל שופטי בית משפט השלום בתל-אביב, שבו מופעלת שיטת המנ"ת.

לדברי ארבל, יש בתי משפט שבהם אחוז התיקים המגיע לשלב ההוכחות עומד על כ-3% - בדומה לשיעור הקיים במדינות אחרות. ארבל סבור כי אין סיכוי שהאוצר יסכים להשקיע משאבים בהגדלה משמעותית של מספר השופטים, ולכן המערכת חייבת להתייעל.

ארבל אמר עוד, כי לפני התייעלות המערכת, הצדק היה "צדק איטי. היו ממתינים זמן רב מדי לקבלת צדק". ארבל התייחס גם לכך שבמסגרת מאמצי ההתייעלות לוחצים שופטים על מתדיינים להתפשר. לדבריו, צריך למצוא את האיזון הנכון בין הדברים.

ארבל הוסיף, כי ההתארגנות המחודשת של שיטת ניהול המשפטים פירושה הוא שבתי המשפט מתנהלים כיום בפיקוח הרבה יותר צמוד. לדבריו, על הפרק קיימת תוכנית אינטנסיבית לחיסול הפיגורים בבית הדין הארצי לעבודה. התוכנית כוללת תגבור של המערכת בשופט נוסף ובעוזרים משפטיים וכן התארגנות של מנ"ת.

ארבל הוסיף, כי יש ירידה גם במלאי התיקים בבית המשפט העליון, ועלייה במספר התיקים המסתיימים לעומת התיקים הנכנסים. על פי הנתונים, בחודשים ינואר-אוקטובר 2001 התקבלו בבית המשפט העליון 2,969 תיקים ונסגרו 3,356. כיום עומד מלאי התיקים על 4,395, ורובו מורכב מתיקים חדשים.

בנוסף, כמות התיקים לשופט עומדת על כ-500. מספר התיקים הממתינים לקביעת מועד דיון עומד על 195 בכל המדורים (פלילי, אזרחי ובג"ץ), והם מהווים 4.5% ממלאי התיקים העיקריים. רוב התיקים הם תיקי בג"ץ, ורבים מהם הם תיקים העוסקים בהריסת בתים, שהוצא בהם צו ביניים.

מנתונים המתייחסים לאורך חיי תיק אזרחי בבתי משפט השלום עולה התמונה הבאה: בתל-אביב אורך חיי תיק אזרחי עומד על כ-16 חודשים; בחיפה - כ-22 חודשים; במחוז המרכז - כ-14.5 חודשים; במחוז הדרום - כ-16 חודשים; במחוז הצפון - כ-20.3 חודשים; ובירושלים - כ-22 חודש.

 

 

Hit Counter