מגילת עצמאות

נציבות תלונות

 


 

 תפוצת נאטו

"אהרון ברק ומנעמי שלטון החוק"
פתיחה סיפרו של עו"ד יוסי דר
עיין בפרק אחרון של הספר "ברק ומנעמי השלטון" שכתב עוה"ד יוסי דר
עיין בפרק הדן בדעת היועץ משפטי לממשלה \ נשיא בימ"ש עליון  על "הדולרים" של ראש הממשלה רבין ז"ל

גולש נכבד,

        כותב הספר, עוה"ד יוסי דר הסתמך בספרו על חומר בר שפורסם שנים רבות, חומר כתוב הדן באופן התנהגותו של "נשוא" (בכפל לשון) הספר "אהרן ברק ומנעמי שלטון החוק", ספר זה פורסם בתחילת 2003, אותו נתן גם לרכוש ישירות מהכותב בכתובתו האלקטרונית yodar47@bezeqint.net

 

נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק נמצא שנים רבות בעמדת כוח חזקה ביותר במערכות השלטון. הספר סוקר את התנהלותו של אהרן ברק בפרשות בולטות שהעסיקו - חלקן עדיין מעסיקות - את הציבור ובאירועים שונים שהתרחשו לאורך פעילותו של ברק במשך למעלה מעשרים וחמש שנה כיועץ המשפטי לממשלה, כשופט וכנשיא בית המשפט העליון. התמונה קשה. הסמל של שלטון החוק איננו נרתע מרמיסת החוק. הכהן הגדול של המשפט נוהג כאילו הקו המפריד בין מותר לאסור - אינו קיים. נשיא בית המשפט העליון עושה מעשים שלא ייעשו. והוא חוזר על מעשיו שוב ושוב עד ימינו אלה.המעשים החמורים הנחשפים בספר חמורים כל אחד לעצמו, אבל המכלול של אותם מעשים - לאורך כל כך הרבה שנים - מוסיף להם מימד מיוחד של חומרה. ומאליה עולה שאלת הלגיטימיות והסמכות המוסרית של השופט ברק להורות הלכה ולחרוץ גורלות של ציבור ופרטים. המעשים הנחשפים בספר מדברים בעד עצמם. המחבר:עורך דין, תואר ראשון של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב  יליד הארץ - 1947, גדל במושבה קדימה בשרון. עשה שנים  רבות במערכות המדינה

.


האיש והחידה - עו"ד יוסי דר כותב ספר על אהרן ברק
הספר מבוסס על אסופה של ציטוטים מהעיתונות, מישיבות ועדות בכנסת, נאומים ופסיקות משפטיות. למעשה, הכל פורסם, אך הצירוף וההקשר, יוצרים גילויים מפתיעים, וכן אנקדוטות
הדס מגן
21/11/2002 16:13:00

 

 

"ספר זה עוסק באיש שהוא 'חידה'". כך כותב עו"ד יוסף דר, בהקדמה לספרו "אהרן ברק ומנעמי שלטון החוק", שיצא לאור בימים האחרונים. הספר, כפי שכותב דר בהקדמה, סוקר את התנהלותו של ברק בפרשות תקשורתיות לאורך פעילותו במשך כמעט שלושה עשורים: כיועץ משפטי לממשלה, שופט ונשיא בבית המשפט העליון. הספר מבוסס על אסופה של ציטוטים מהעיתונות, מישיבות ועדות בכנסת, נאומים ופסיקות משפטיות. למעשה, הכל פורסם, אך הצירוף וההקשר, יוצרים גילויים מפתיעים, וכן אנקדוטות.

דרך הפרשות השונות, עולה דמותו של ברק כ"פוליטיקאי" משופשף, טקטיקן שאין שני לו, ובעיקר רב עוצמה. מספרים, כותב דר בספר, שפרופ' אלן דרשוביץ האמריקני, אמר פעם: "למדינת ישראל אין חוקה, אבל יש לה את ברק".

דר מציג את ברק כמי שמתמרן בזירה הפוליטית, כדי להשיג השפעה. כך למשל, הוא "מושיב" את עצמו בעתירות בנושאים שבהם הוא מעוניין להשפיע, שולט על עיתוי מתן הפסיקות, לפי הנסיבות, ופועל בשיטת "המקל והגזר". מעבר לכך, הוא מציג את ברק כאיש שנאה דורש, אך ככל שזה נוגע לעצמו, לא תמיד נאה מקיים.

כך למשל, ברק ישב בעתירתה של התנועה לאיכות השלטון, כנגד יו"ר אל על לשעבר, יוסף צ'חנובר, בעניין מינויו של דוד חרמש למנכ"ל, על אף היכרות רבת שנים שיש לברק עם צ'חנובר (דר מציין, כי פרט זה לקוח מהאוטביוגרפיה של ברק, שנכתבה על ידי העיתונאית נעמי לויצקי).

ברק הציע לתנועה למשוך את עתירתה, בנימוק שאין פסול במינויו של חרמש, תוך איום בהטלת הוצאות. זמן לא רב לאחר מכן, ברק אף התארח בביתו של צ'חנובר (לקוח מתוך אתר האינטרנט של העיתונאי יואב יצחק).

או: ברק, בהיותו היועץ המשפטי לממשלה, החליט להעמיד לדין את לאה רבין ז"ל בפרשת הדולרים. ואולם, את תיק הדולרים של אבא אבן ז"ל החליט לסגור. אבן יוצג בידי עו"ד יעקב נאמן, עורך הדין שייצג את ברק בעצמו בענייני המס שלו, ערב כניסתו לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה (מתוך ספרה של לויצקי).

 

 

 

 
Hit Counter